Znaki drogowe są bardzo ważnym elementem, który pozwala regulować i organizować ruch drogowy. Jednym z najważniejszych jest znak STOP, który jest znakiem zakazu i oznaczony jest symbolem B-20. Co oznacza, jak wygląda i jaka jest kara za jego nieprzestrzeganie?
Jak wygląda znak STOP i o czym informuje?
Znak STOP jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych znaków dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Ma kształt ośmiokąta z białą obwódką, a na czerwonym tle umieszczony jest duży, biały napis stop.
Znak B-20 informuje o tym, że kierowca zbliża się do drogi z pierwszeństwem przejazdu i musi bezwzględnie się zatrzymać oraz upewnić, że wjazd na skrzyżowanie albo przejazd kolejowy lub tory tramwajowe jest możliwy i przy tym bezpieczny.
Gdzie umieszczany jest znak STOP?
Znak B-20 może być umieszczony w obrębie skrzyżowania i dotyczy jedynie najbliższej jezdni, przed którą został ustawiony. Ten znak umieszcza się również przed przejazdami kolejowymi i przejazdami przez tory tramwajowe. Może także znajdować się w innych miejscach, które według kodeksu drogowego nie są skrzyżowaniami.
Znak STOP – co mówią przepisy
Zgodnie z obowiązującymi przepisami znak B-20:
1. Znak B-20 "stop" oznacza: 1) zakaz wjazdu na skrzyżowanie bez zatrzymania się przed drogą z pierwszeństwem, 2) obowiązek ustąpienia pierwszeństwa kierującym poruszającym się tą drogą. 2. Zatrzymanie powinno nastąpić w wyznaczonym w tym celu miejscu, a w razie jego braku - w takim miejscu, w którym kierujący może upewnić się, że nie utrudni ruchu na drodze z pierwszeństwem. 3. Znak B-20 umieszczony w obrębie skrzyżowania dotyczy tylko najbliższej jezdni, przed którą został ustawiony. 4. Przepisy ust. 1-3 stosuje się odpowiednio do znaku B-20 umieszczonego przed torowiskiem pojazdów szynowych lub w innych miejscach przecinania się kierunków ruchu. 5. Umieszczona pod znakiem B-20 tabliczka T-6c lub T-6d wskazuje rzeczywisty przebieg drogi z pierwszeństwem przez skrzyżowanie.
Gdzie trzeba się zatrzymać?
Zgodnie z przepisami ruchu drogowego zbliżając się do znaku STOP, kierowca musi całkowicie zatrzymać pojazd. Zatrzymać się należy w wyznaczonym do tego miejscu, które zazwyczaj oznaczone jest białą, ciągłą linią, czyli P-12, czasem na jezdni może być umieszczony napis stop. W przypadku, kiedy miejsce do zatrzymania nie zostało zaznaczone, to kierowca powinien zatrzymać pojazd tak, by móc bez przeszkód widzieć i obserwować ruch na drodze z pierwszeństwem oraz go nie utrudniać.
Na niektórych skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną może być również umieszczony znak STOP. Jeśli sygnalizacja działa i steruje ruchem, to należy się do niej stosować i ignorować znak. Jeśli jednak światła są wyłączone lub mruga żółte. Taka sytuacja może mieć miejsce w przypadku awarii sygnalizatora lub w nocy, gdy ruch jest mniejszy, wtedy trzeba stosować się do znaków pionowych, w tym również znaku B-20.
Ignorowanie znaku STOP – mandaty
Niestosowanie się do przepisów ruchu drogowego i ich łamanie może prowadzić do otrzymania mandatu. Kierowca, który nie zatrzyma pojazdu w związku ze znakiem STOP, może otrzymać mandat w wysokości 300 zł i 8 punktów karnych.