Egzamin praktyczny na prawo jazdy to dla większości kursantów duży stres. Z tego powodu łatwo jest zapomnieć o czynnościach, jakie trzeba koniecznie wykonać przed jazdą, pamiętając jednocześnie o tym, że ważna jest kolejność każdej z nich. Jak przygotować się do jazdy i o czym trzeba pamiętać?
Egzamin praktyczny na prawo jazdy – jak przebiega?
Niezależnie od kategorii egzamin praktyczny na prawo jazdy składa się z kilku etapów. Podczas pierwszego z nich sprawdzana jest tożsamość osoby przystępującej do egzaminu oraz przedstawienie się egzaminatora. Pamiętaj o zabraniu ze sobą dokumentu tożsamości.
Następny etap egzaminu obejmuje sprawdzenie stanu technicznego pojazdu oraz przygotowanie do jazdy. W pierwszej kolejności dla osoby zdającej egzamin losowane są dwa polecenia po jednym z dwóch grupy. W pierwszej kandydat na kierowcę ma za zadanie sprawdzić:
poziom płynu hamulcowego,
poziom płynu chłodzącego,
poziom płynu do spryskiwaczy,
poziom oleju w silniku,
działanie sygnału dźwiękowego,
Zadania z drugiej grupy obejmują działanie:
kierunkowskazów,
świateł mijania,
świateł cofania,
świateł przeciwmgielnych tylnych,
świateł awaryjnych,
świateł drogowych,
świateł pozycyjnych,
Jeżeli jest to egzamin na prawo jazdy kategorii B+E lub C+E to w tej grupie są również zadania dotyczące sprawdzenia mechanizmu sprzęgającego czy sposobu zabezpieczania ładunku.
Jak przygotować się do jazdy podczas egzaminu?
Po wykonaniu wcześniejszych zadań następuje kolejny etap egzaminu, podczas którego trzeba przygotować samochód do jazdy. Bardzo ważna jest kolejność wykonywanych czynności i jest ona oceniana przez egzaminatora. Oto kolejność, w jakiej trzeba przygotować się do jazdy:
ustawienie fotela – fotel musi być ustawiony tak, żeby osoba egzaminowana mogła do końca wcisnąć wszystkie pedały. Podczas wciskania noga powinna być lekko ugięta. Siedzisko powinno być ustawione na takiej wysokości, żeby mieć jak najlepszą widoczność,
ustawienie kierownicy – ręce powinny być lekko ugięta w łokciach przy dotykaniu górnej części kierownicy,
ustawienie zagłówka – jego środek powinien znajdować się na wysokości potylicy, dzięki czemu szyja jest chroniona w przypadku kolizji. Plecy powinny swobodnie przylegać do fotela,
ustawienie lusterek bocznych – ich prawidłowe ustawienie pozwala na uzyskanie dobrej widoczności. W jednej połowie pola widzenia powinien znajdować się bok pojazdu, a w drugiej jego otoczenie. Nieprawidłowo ustawione lusterka mają wpływ na bezpieczeństwo,
ustawienie lusterka tylnego – powinna być widoczna tylna szyba pojazdu,
sprawdzenie, czy drzwi pojazdu są zamknięte,
zapięcie pasów bezpieczeństwa – pas ma przylegać do bioder pod częścią brzuszną i przechodzić przez klatkę piersiową i obojczyk,
Po zakończeniu przygotowań do jazdy następują kolejne etapy egzaminu, które polegają na wykonaniu zadań na placu manewrowym oraz w ruchu drogowym.