Martwe pole – wszystko co trzeba o nim wiedzieć

boczne lusterko w samochodzie

W trakcie prowadzenia samochodu bezwzględnie trzeba zachować bardzo dużą ostrożność i cały czas sprawdzać, co się dzieje wokół pojazdu. Wystarczy krótka chwila nieuwagi, żeby doszło do poważnych konsekwencji. Widok wokół samochodu kierowca może kontrolować dzięki lusterkom. Trzeba jednak pamiętać, że w pewnym miejscu znajduje się tzw. martwe pole, czyli obszar, który pozostaje niewidoczny dla kierowcy. W tym miejscu prowadzący pojazd może nie zauważyć rowerzysty lub innego uczestnika ruchu, nawet jeśli uważnie obserwuje otoczenie za pomocą lusterek.

Kiedy trzeba zwrócić uwagę na martwy punkt?

Jeśli zmieniasz pas ruchu, wyprzedzasz, skręcasz w boczną uliczkę czy włączasz się do ruchu, to musisz uważnie obserwować otoczenie samochodu, żeby móc bezpiecznie wykonać te manewry. Niestety istnieje ryzyko, że możesz nie zauważyć pojazdu, który znajduje się w martwym punkcie. Dlatego przed wykonaniem manewru konieczne jest obrócenie głowy w prawo lub lewo i spojrzenie za swoje ramię. Musisz to zrobić jak najszybciej i powrócić do pozycji, w której będziesz patrzeć przed siebie.

Martwy punkt – gdzie się znajduje?

W samochodzie osobowym martwy punkt to boczny i tylny obszar pojazdu po prawej i lewej stronie. Wielkość tego pola jest zależna od rodzaju lusterek, ich wielkości, a także od ustawienia. To właśnie dlatego tak ważne jest, aby prawidłowo ustawić lusterka przed rozpoczęciem jazdy. Jeżeli nie zostaną dobrze ustawione w stosunku do pozycji, w jakiej się znajdujesz w fotelu kierowcy, to martwe pole może być większe.

W praktyce już niewielkie przesunięcie kąta widzenia może doprowadzić do tego, że nie zauważysz innego pojazdu albo motocyklisty. Nie ma jednego, uniwersalnego ustawienia lusterek. Każdy kierowca musi dostosować ich kąt nachylenia do swojego wzrostu i pozycji za kierownicą. Pamiętaj, że za każdym razem, gdy zmienisz pozycję fotela kierowcy, to koniecznie musisz sprawdzić, czy lusterka są odpowiednio ustawione.

Dlaczego powstaje martwe pole? Dzieje się tak przede wszystkim z powodu słupka B nadwozia, który utrudnia obserwację pełnego obszaru za samochodem. Nie jest to duża strefa, ale jeśli podczas wykonywania manewru inny pojazd znajdzie się w tym punkcie, a kierowca go nie zauważy, to może dojść do kolizji czy wypadku.

W przypadku ciężarówek, w których kabina jest umieszczona wysoko i kierowca siedzi wyżej niż w innych pojazdach, martwe pole jest znacznie większe. Przestrzeń bezpośrednio przed pojazdem jest niewidoczna, kierowca widzi dopiero to, co znajduje się od 2 metrów przed maską. Martwy punkt znajduje się również zaraz za naczepą, a także po lewej stronie w miejscu, w którym kończy się kabina. Inne dwa ważne miejsca znajdują się po obu stronach naczepy, pod lusterkiem wstecznym w połowie wysokości kabiny. W celu zwiększenia bezpieczeństwa w pojazdach ciężarowych montuje się dodatkowe lusterka nad przednią szybą i szybami bocznymi, co zwiększa pole widzenia.

Martwy punkt – wyzwanie dla kierowcy

Martwy punkt to zawsze wyzwanie dla kierowcy, niezależnie od tego, jak duże ma doświadczenie w prowadzeniu pojazdów. Obecnie niektóre samochody wyposażone są w nowoczesne technologie, które pozwalają lepiej kontrolować obszar martwego pola i informują o zagrożeniu. Najważniejsza jednak jest umiejętność prawidłowego korzystania z lusterek i właściwego ich ustawienia, co stanowi podstawę bezpiecznej jazdy.