Egzamin teoretyczny - niezbędne informacje

Lista zadań

Prawo jazdy to niezależność i swoboda przemieszczania się, ale również większe możliwości na rynku pracy. Do uzyskania uprawnień pozwalających prowadzić pojazd, konieczne jest odbycie odpowiedniego kursu oraz zdanie egzaminu teoretycznego i praktycznego. Pierwszych z nich pozwala zweryfikować wiedzę z zakresu przepisów o ruchu drogowym, zasad bezpiecznej jazdy i podstaw udzielania pierwszej pomocy.

Czym jest egzamin teoretyczny na prawo jazdy?

Egzamin teoretyczny jest pierwszym z egzaminów, których zdanie jest konieczne do uzyskania prawa jazdy. Jest przeprowadzany za pomocą komputerów i systemów teleinformatycznych WORD. W tej części egzaminu kandydat na kierowcę musi wskazać prawidłową odpowiedź na losowo wybrane pytanie, wyświetlone na komputerze. Trzeba pamiętać o tym, że nie ma możliwości powrotu do pytania, na które nie została udzielona odpowiedź.

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy składa się z 20 pytań z zakresu wiedzy podstawowej oraz 12 pytań z zakresu wiedzy specjalistycznej. Tylko jedna odpowiedź na pytanie jest prawidłowa.

Przebieg egzaminu

Do egzaminu teoretycznego może przystąpić kandydat na kierowcę, który w dniu egzaminu posiada ważny jeden z dokumentów potwierdzających tożsamość. Może to być:

  • dowód osobisty

  • paszport

  • karta pobytu

  • tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca

  • mObywatel, który okazuje się egzaminatorowi na ekranie urządzenia mobilnego

Po okazaniu dokumentu tożsamości, kandydat na kierowcę wprowadzany jest do sali egzaminacyjnej i zajmuje miejsce przy komputerze. Egzamin teoretyczny to sprawdzenie znajomości przepisów ruchu drogowego, zagadnień związanych z pierwszeństwem przejazdu, ograniczeniami prędkości, znakami drogowymi oraz zasadami zachowania się na drodze w różnych sytuacjach. Pytania dotyczą również pierwszej pomocy, budowy i obsługi pojazdu, a także zagadnień związanych z ochroną środowiska.

Egzamin teoretyczny trwa 25 minut. Polega na udzieleniu prawidłowej odpowiedzi na losowo wybrane pytania przez system teleinformatyczny. Pytania 1-20 wymagają wybrania odpowiedzi „Tak” lub „Nie”, a od 21-32 należy wybrać odpowiedź A, B lub C.

Trzeba pamiętać o czasie, jaki został wyznaczony na poszczególne pytania. Od 1-20 kandydat na kierowcę ma 20 sekund na zapoznanie się z pytaniem i 15 na odpowiedź. Przy pytaniach 21-32 na zapoznanie się i udzielenie odpowiedzi jest 50 sekund.

Udzielone odpowiedzi mogą zostać poprawione w przewidzianym limicie czasowym. Maksymalna liczba punków, jaką można uzyskać to 74. Żeby zdać egzamin teoretyczny, konieczne jest uzyskanie co najmniej 68 punktów. Wynik egzaminu pojawia się na ekranie po udzieleniu ostatniej odpowiedzi.

Jak przygotować się do egzaminu teoretycznego?

Dla większości osób egzamin jest wydarzeniem stresującym. To właśnie stres jest często przyczyną udzielenia nieprawidłowej odpowiedzi. Odpowiednie przygotowanie pozwoli zachować spokój i pewnie podejść do egzaminu.

Uważne słuchanie wykładowcy, robienie notatek, systematyczna nauka oraz rozwiązywanie przykładowych testów, pozwolą skutecznie utrwalić wiedzę. Ważne jest, aby podczas nauki zrozumieć przepisy ruchu drogowego, ponieważ w przyszłości ich znajomość pozwoli jeździć prawidłowo i bezpiecznie. Regularna nauka to najlepszy sposób na przyswojenie wiedzy i ograniczenie stresu podczas egzaminu.