PKK – co to jest profil Kandydata na Kierowcę i jak go założyć?

Dokumenty i długopisy

Planujesz zapisać się na kurs prawa jazdy? Zanim to zrobisz, musisz mieć Profil Kandydata na Kierowcę i uzyskać swój indywidualny numer PKK. Dzięki niemu będziesz mógł zapisać się na kurs prawa jazdy i przystąpić do egzaminu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.

Czym jest Profil Kandydata na Kierowcę?

Profil kierowcy to elektroniczny dokument, który zawiera zestaw danych i unikalny numer przypisany osobie ubiegającej się o uzyskanie uprawnień do kierowania pojazdami. Potrzebny jest nie tylko wtedy, gdy chcesz się starać o prawo jazdy kategorii B, ale również wtedy, gdy już je masz i planujesz zdobycie innej kategorii. Profil Kandydata na Kierowcę jest wymagany także w sytuacji, kiedy starasz się o przywrócenie cofniętych uprawnień, zwrot zatrzymanego prawa jazdy albo sprawdzenie kwalifikacji.

PKK obowiązuje od 2014 roku, Powodem wprowadzenia takiej procedury było między innymi uniknięcie sytuacji, w której na kurs zapisywałaby się osoba z zakazem prowadzenia pojazdów. Dzięki Profilowi Kandydata na Kierowcę urzędy, szkoły nauki jazdy oraz WORD-y mogą wyszukać w systemie kandydata na kierowcę i zweryfikować jego dane.

Jakie dokumenty są potrzebne do założenia PKK?

Profil kierowcy jest niezbędny, ponieważ bez niego nie ma obecnie możliwości zapisania się na kurs prawa jazdy i egzamin państwowy, a tym samym uzyskanie prawa jazdy. Do założenia PKK musisz przygotować następujące dokumenty:

  • wniosek o wydanie prawa jazdy,

  • orzeczenie lekarskie potwierdzające brak przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów mechanicznych,

  • dokument tożsamości – dowód osobisty lub paszport, a jeśli jesteś cudzoziemcem, potrzebny będzie paszport lub karta pobytu,

  • aktualne zdjęcie o wymiarach 35x45 mm,

  • dokument potwierdzający zameldowanie,

  • kserokopia dotychczasowych uprawnień jeśli starasz się o uzyskanie uprawnień na kolejną kategorię,

  • pisemna zgoda rodziców lub opiekuna prawnego jeśli nie masz jeszcze 18 lat (zgoda musi być podpisana w obecności urzędnika),

  • orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do prowadzenia pojazdu jeśli chcesz się ubiegać o prawo jazdy kategorii C1, C1+E, C, C+E, D!, D1+E, D, D+E lub gdy zostałeś skierowany przez starostę na badania psychologiczne,

Wymagane dokumenty należy złożyć urzędzie starostwa powiatowego w miejscu zamieszkania lub w urzędzie miasta. W przypadku, gdy urzędnik nie stwierdzi żadnych nieprawidłowości, a wymagane dokumenty będą kompletne, to PKK uzyskasz od razu.

Wniosek o założenie profilu możesz złożyć również przez internet. Musisz do niego dołączyć skany wymaganych dokumentów, najlepiej w formacie PDF.

Co zrobić po uzyskaniu Profilu Kandydata na Kierowcę?

Gdy będziesz już mieć założony przez urząd profil i uzyskasz swój indywidualny numer PKK możesz już zapisać się na kurs nauki jazdy. Pamiętaj, że jeśli będziesz ubiegał się o kolejną kategorię uprawnień, to ponownie musisz złożyć wniosek o uzyskanie profilu kierowcy.