Obowiązkowe wyposażenie motocyklisty i motocykla – o tym trzeba pamiętać

Motocykl

Z nadejściem wiosny i ciepłych dni rozpoczął się sezon motocyklowy i dlatego warto przypomnieć o obowiązkowym wyposażeniu zarówno jednośladu, jak i motocyklisty. Przepisy prawa jasno określają, co musi znaleźć się na pojeździe, a co powinno być elementem stroju kierującego. Warto znać te wymagania przede wszystkim z uwagi na własne bezpieczeństwo i innych uczestników ruchu drogowego.

Wyposażenie motocyklisty – co mówią przepisy

Obowiązujące w Polsce przepisy dotyczące wyposażenia motocyklisty nie są rozbudowane. Reguluje je art. 40 ust. 1 Ustawy Prawo o ruchu drogowym, który brzmi:

Art. 40. 1. Kierujący motocyklem, czterokołowcem lub motorowerem oraz osoba przewożona takimi pojazdami są obowiązani używać w czasie jazdy kasków ochronnych odpowiadających właściwym warunkom technicznym.

2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do motocykli fabrycznie wyposażonych w pasy bezpieczeństwa.

3. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do czterokołowców fabrycznie wyposażonych w nadwozie zamknięte i pasy bezpieczeństwa.

Ważne: kask jest obowiązkowy nie tylko dla kierującego, ale również dla pasażera.

Jazda bez obowiązkowego kasku zagrożona jest mandatem w wysokości 100 zł i 5 punktami karnymi. Jeśli pasażer nie ma kasku, to mandat otrzyma kierowca i osoba przewożona.

Przepisy nie precyzują, jakiego rodzaju ma być ochrona. Do dyspozycji motocyklistów są kaski integralne, szczękowe, otwarte lub sportowe. Muszą jednak spełniać normy bezpieczeństwa i mieć wymagany atest ECE R22-05.

Obowiązkowe wyposażenie motocykla

Zgodnie z obowiązującymi przepisami do ruchu zostanie dopuszczony motocykl, który przyznaną homologację jaka obowiązuje w Europie i jest oznaczona symbolem E lub e. Musi spełniać odpowiednie wymogi techniczne i być wyposażony w następujące elementy:

  • prędkościomierz umieszczony w polu widzenia kierowcy oraz drogomierz,

  • co najmniej jedno lusterko zewnętrzne po lewej stronie motocykla,

  • sygnał dźwiękowy o ciągłym i nieprzeraźliwym tonie, o poziomie dźwięku nie większym niż 90 dB,

  • błotniki o szerokości nie mniejszej niż szerokość opony,

  • urządzenie zabezpieczające przed użyciem motocykla przez osoby niepowołane,

  • tłumik wydechu,

  • dwa niezależne hamulce, z których jeden działa co najmniej na przednie koło, a drugi co najmniej na tylne,

  • ogumienie pneumatyczne dostosowane do nacisku kół.

W przepisach określono również, w jakiego rodzaju oświetlenie musi być wyposażony motocykl. Są to:

  • światła mijania,

  • światła drogowe,

  • kierunkowskazy,

  • światła hamowania,

  • światła przy tablicy rejestracyjnej,

  • światła pozycyjne,

  • światła odblaskowe tylne (nie chodzi tu o trójkąt odblaskowy).

Takie elementy są obowiązkowe, ale oprócz nich można posiadać również światła przeciwmgielne przednie i tylne, odblaski przednie, światła do jazdy dziennej i światła awaryjne.

Bezpieczeństwo motocyklisty – odpowiedni strój

Zgodnie z przepisami jedynym obowiązkowym elementem wyposażenia motocyklisty jest kask ochronny. Jednak trzeba pamiętać, że kierujący motocyklem może być narażony na poważne uszkodzenia ciała i sam kask często jest niewystarczający. Upadek nawet przy niewielkiej prędkości to ryzyko utraty zdrowia, a nawet życia, dlatego trzeba zadbać o ochronę całego ciała.

Strój ochronny znacznie zwiększa bezpieczeństwo podczas jazdy. Kurtka i spodnie powinny być wykonane z wytrzymałych materiałów i mieć wzmocnienie w miejscach, które wymagają szczególnej ochrony. Ważne są również buty, które będą stabilizować stopę i powinny sięgać ponad kostkę. Można również kupić specjalną zbroję, która zabezpiecza kręgosłup i klatkę piersiową, a w niektórych modelach także łokcie, przedramiona i ramiona. Rękawice dla motocyklisty muszą być mocne, chronić przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i gwarantować pewny chwyt.

Motocyklista nie musi mieć kamizelki odblaskowej, ale ze względu na bezpieczeństwo warto ją mieć, szczególnie wieczorem lub w nocy oraz w warunkach ograniczonej widoczności.

Podsumowanie

Jazda motocyklem to przyjemność i poczucie wolności, ale wymaga również odpowiedzialności. Oprócz wyposażenia, które określają przepisy prawa, warto zadbać o bezpieczeństwo i wyposażyć się także w inne elementy, które pomogą chronić zdrowie i życie.