Jazdy doszkalające (uzupełniające) – kiedy warto z nich skorzystać?

Samochody

Każda osoba, która rozpoczyna kurs na prawo jazdy, chciałaby zdać egzamin za pierwszym razem. Niestety, jak pokazują statystyki, nie jest to takie proste i wymaga odpowiedniego przygotowania. Dla wielu kursantów egzamin na prawo jazdy wiąże się z dużym stresem, a standardowy kurs nie zawsze wystarcza, by poczuć się pewnie za kierownicą. W takiej sytuacji pomocne mogą być jazdy doszkalające.

Czym są jazdy doszkalające (uzupełniające)?

Jazdy doszkalające to dodatkowe lekcje nauki jazdy z instruktorem i służą poprawie umiejętności prowadzenia pojazdu. Dzięki nim można zwiększyć poczucie pewności za kierownicą, poprawić technikę jazdy i zmniejszyć stres. Takie jazdy pozwalają przećwiczyć manewry, które sprawiają najwięcej problemów i skupić się na elementach wymagających poprawy.

Podczas jazd doszkalających instruktor dostosowuje je do indywidualnych potrzeb i koncentruje się na tych elementach, które sprawiają trudności, takich jak na przykład: parkowanie, ruszanie na wzniesieniu, przejazd przez skomplikowane skrzyżowania czy jazda w ruchu miejskim.

Dla kogo jazdy doszkalające będą przydatne?

Jazdy doszkalające to bardzo dobry sposób, żeby poprawić swoje umiejętności. Warto się na nie zdecydować szczególnie w przypadku osób które:

  • pomimo odbycia wszystkich jazd w ramach kursu na prawo jazdy w dalszym ciągu nie czują się pewnie za kierownicą, mają problemy z niektórymi manewrami, a już chciałyby z dużą swobodą podejść do egzaminu państwowego,

  • nie są pewne swoich umiejętności i odczuwają silny stres przed egzaminem.

Zalety jazd doszkalających {uzupełniających}

Jazdy doszkalające są najbardziej popularne wśród kursantów przed egzaminem praktycznym na prawo jazdy. Jazdy doszkalające to:

  • zmniejszenie stresu podczas egzaminu – częstą przyczyną niezdanego egzaminu jest stres. Jazdy doszkalające pozwalają lepiej przygotować się do zadań egzaminacyjnych, zyskać większy spokój i opanować zdenerwowanie,

  • indywidualne podejście – w trakcie jazd doszkalających instruktor skupia się na umiejętnościach, które wymagają poprawy, może to być manewrowanie, obserwacja otoczenia, czy lepsze rozumienie przepisów w praktyce,

  • poprawa techniki jazdy – dzięki jazdom doszkalającym instruktor koryguje popełniane błędy, takie jak na przykład: ocena sytuacji na drodze, przewidywanie zagrożeń, płynność jazdy i precyzyjne hamowanie, obserwacja martwego pola,

  • przygotowanie do samodzielnej jazdy – dodatkowe godziny jazdy z instruktorem pozwalają lepiej się przygotować na różne sytuacje, które mogą się zdarzyć na drodze. Dla wielu kursantów nawet po zdanym egzaminie poruszanie się samochodem po mieście może być stresujące. Ale bardzo ważne jest, żeby jednak posiadając już ten wymarzony dokument zacząć z niego korzystać.

Ile jazd doszkalających (uzupełniających) warto wykupić?

Ilość jazd doszkalających, które są potrzebne, zależy od indywidualnych potrzeb każdej osoby, predyspozycji i umiejętności. W niektórych przypadkach wystarczą 2-3 godziny, a w innych może być potrzeba ich znacznie więcej, szczególnie jeśli problemem jest ocena realnej sytuacji na drodze i zastosowanie obowiązujących przepisów. Każda osoba uczy się w swoim tempie i może potrzebować mniej lub więcej czasu, żeby pewnie poczuć się za kierownicą.